Skip links

Toz Deterjan Nasıl Yapılır ?

Bilindiği üzere dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de giysileri, ev tekstilini ve insanın kullanımına sunulmuş daha birçok ürünü temizlemek için deterjan kullanılmaktadır. Toz deterjan ise makineler aracılığıyla aynı anda çok daha fazla ürünü daha verimli ve yüksek kalitede yıkamak için diğer deterjanlara göre daha çok tercih edilmektedir.

Deterjan Nedir?

Petro-Kimya ürünlerinden elde edilen, temizleme ve arıtma gibi işlemlerde kullanılan toz, sıvı ya da krem şeklinde olan kimyasal maddelere ‘deterjan’ denilmektedir. Deterjan kir sökücü anlamına gelmekte olup sabun dışındaki temizleyicilerin tümü deterjan sınıfına girmektedir. Deterjan kirleri ve yağ lekelerini sökerek bunların suda asılı kalmasını sağlamaktadır. Deterjan sabunun yaptığı her işi yapabilmekte iken sabun deterjanın kullanıldığı birçok alanda kendine kullanım alanı bulamamıştır. Deterjan suyun yüzey gerilimini azaltarak temizlenecek nesnenin içine nüfuz etmekte, kirler ve yağlar oldukları yerden çıkarak tekrar nesnelere yapışmaları deterjan tarafından engellenmektedir. Deterjanın en önemli özelliklerinden birisi de köpüklenmedir, deterjan sert sularda bile kolayca köpürebilen bir yapıya sahiptir.

Deterjanın tarihsel gelişimine bakacak olursak; deterjanın kullanımına II. Dünya savaşı sırasında başlanmıştır; önceleri deterjan, askeri araç ve silahların bakım ve temizliği için kullanılmakta iken daha sonra genel temizlik ve giysilerin temizliğinde kullanılmaya başlanmıştır. Zaman içerisinde gelişmeye ve değişmeye devam ederek günümüzdeki şeklini almıştır.

Leave a comment

Hemen Ara
WhatsApp
İletişime Geç
Merhabalar,
Nasıl yardımcı olabiliriz?
× WhatsApp